uks offensywa książenice - strona nieoficjalna

Dieta młodego piłkarza!

Trenowanie piłki nożnej na pewno wymaga od młodego zawodnika nabycia odpowiednich nawyków żywieniowych, które pozytywnie wpłyną na jego rozwój. Wiele produktów spożywanych przez młodych ludzi w dzisiejszych czasach wpływa niekorzystnie na ich zdrowie. Tym bardziej bardzo ważne jest , aby młody piłkarz odżywiał się prawidłowo, ponieważ jego organizm ze względu na podejmowany wysiłek fizyczny potrzebuje zdecydowanie więcej wartościowych produktów żywieniowych niż jego nietrenujący rówieśnicy. Najważniejsze w życiu młodego sportowca jest dostarczenie organizmowi przed i po wysiłku odpowiednich produktów żywieniowych oraz płynów, aby organizm w trakcie wysiłku miał z czego czerpać energię, po wysiłku mógł się odbudować i był zawsze dobrze nawodniony.

Młody zawodnik musi dostarczyć swojemu organizmowi węglowodany i tłuszcze, które zaopatrują nas w energię, białka potrzebne do budowy mięśni oraz  sole mineralne i witaminy, które przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.  Poprzez śniadanie, obiad, kolację i przekąski pomiędzy posiłkami te wszystkie wymienione powyżej elementy powinny trafić do organizmu piłkarza. Jednak nie wszystkie produkty żywnościowe są odpowiednie dla sportowca. Każdy młody piłkarz powinien ograniczyć do minimum spożywanie słodyczy czy fast foodów, a także picie kolorowych napojów gazowanych. Są one bardzo łatwo dostępne i nie trzeba napracować się przy ich przygotowaniu.

1) Zacznijmy od śniadania będącego najważniejszym posiłkiem dającym energię na cały dzień. Mimo, że z rana nie chce się przeważnie jeść i często jest ono pomijane w diecie młodego człowieka, należy zmusić się jednak do zjedzenia czegoś pożywnego dającego nam odpowiednią porcję energii przed porannym wyjściem do szkoły. Niedostarczenie pokarmu do organizmu spowoduje, że nasz mózg nie będzie skory do odpowiedniej pracy w szkole, a co za tym idzie może to się odbić na naszej nauce, a dalej znając już powiązania dobrego uczenia się z dobrym graniem w piłkę przyczyni się do obniżenia dyspozycji sportowej. („Nauka i sport w życiu młodego piłkarza”).  Kolejnym ważnym posiłkiem jest drugie śniadanie, które jemy w szkole. Tutaj właśnie zaczyna się problem polegający na tym, że konsumujemy batoniki, chipsy, pączki czy drożdżówki i popijamy słodkim napojem gazowanym. Niestety taka dieta nie przyczyni się do naszego prawidłowego rozwoju. Należałoby się zaopatrzyć na ten posiłek w kanapki, jakieś owoce, a do picia mieć wodę lub sok owocowy lub warzywny.

2) Przejdźmy teraz do obiadu, który powinien być spożywany na przykład w postaci ziemniaków, mięsa oraz surówki czy warzyw gotowanych. Dodatkowo nie zapominajmy też o zupach. Zastępowanie domowego obiadu hamburgerem czy kebabem to droga, z której powinniśmy jak najszybciej zawrócić. Od czasu do czasu można zjeść coś w stylu fast food, ale jak ktoś potrafi obyć się bez tego typu potraw to niech się tego trzyma.

3) Pozostaje nam kolacja, którą trzeba zjeść gdyż jesteśmy przeważnie po treningu i nasz organizm potrzebuje składniki odżywcze by zregenerować się po wysiłku fizycznym. Tutaj też zamiast jakiegoś hot doga czy pizzy należy zjeść coś co pozwoli uzupełnić nam węglowodany, tłuszcze, białka oraz sole mineralne i witaminy. Jest to okres po treningu więc też trzeba uzupełniać płyny.

Jeżeli między posiłkami stosujemy przekąski to najlepiej jak to będą owoce, warzywa, suszone owoce, a do picia woda lub soki warzywne albo owocowe. Trzeba także pamiętać żeby posiłki spożywać o odpowiedniej porze przed planowanym wysiłkiem fizycznym. Przed treningiem czy meczem powinno się coś zjeść 2 – 3 godziny wcześniej. Zbyt późne zjedzenie posiłku przyczyni się do złego samopoczucia na treningu, organizm część energii przeznaczy do strawienia jedzenia w żołądku, co skutkuje często zawrotami głowy i uczuciem głody mimo, że niedawno jedliśmy. W skrajnych przypadkach jedzenie będzie chciało wydostać się z powrotem na zewnątrz drogą, którą dostało się do żołądka. W dniu meczu należałoby też ograniczyć spożycie białka zwierzęcego, czyli mięsa. Po treningach i meczach warto też do 40 minut zjeść jakiś owoc czy kanapkę, gdyż w tym czasie organizm charakteryzuje się najlepszym przyswajaniem węglowodanów. Trzeba  też w ciągu 1 – 2 godzin po wysiłku zjeść odpowiedni posiłek, na przykład po popołudniowym treningu kolację. Po każdym wysiłku fizycznym należy też uzupełnić płyny w odpowiedniej ilości. Sportowiec powinien mieć wyrobiony nawyk częstego spożywania napojów by nie odwodnić się, nawet gdy nie ma  w danym dniu treningu powinien spożywać napoje

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Nie wprowadzono danych o ostatnich meczach.

Obóz Sucha Beskidzka cz.1
Ładowanie...